(videné od 24.4.2026 do 12.6.2026)
Konečne som si pozrel zakladateľa a otca dnešného šónenu, ktorým nie je nik iný ako uznávaný Dragon Ball. Musím uznať, že v tejto dobe, kedy je na výber z tisíce anime a kedy som už videl v podstate všetko, bol DB ako čerstvý vánok, ktorý som potreboval ako soľ.
Dej je rozdelený na 9 oblúkov a keďže celá séria má 153 ep., pred koncom som aj pozabúdal o čom som chcel písať (blbec, že som nezačal už skorej s recenziou) a tak nejak sa pokúsim dať svoje dojmy.
Prvý oblúk a vlastne začiatok ma pekne zmiatol, keďže v priebehu 13 ep. sa im podarilo získať všetkých 7 DB a po prví krát tak privolať záhadného draka plniaceho jedno želanie. Tu som si hovoril, počkať, ale čo bude potom?? Myslel som si že celých 153 ep. bude jedno veľké dobrodružstvo honbou za DB, ale ukázalo sa, že goku nie je spokojný so svojou silou.
A tak prichádza druhý oblúk a zároveň prvý turnaj. Ale pred tým goku a jeho nový rival prejdú značným výcvikom. K tomuto by som len dodal, že nie som fanda turnajov, síce nebol zlý a patrí to k deju, ale cítil som sa ako by zastal čas a dej sa nikam neposunul. Viac som sa tešil až skončí a goku sa vydá na svoje prvé dobrodružstvo.
Tým sa presúvame k oblúku 3-6. zároveň ide o prvé poriadne dobrodružstvo. Zámerne som ich spojil dokopy, keďže prvé 3 sa točia okolo red ribbon (červená stuha) a posledný, je by som povedal zakončením celého toho dobrodružstva, tým pádom sa mi o nich neoplatí písať osobitne. Po turnaji sa goku rozhodne, že nájde štvorhviezdičkovú guľu, ktorú mu zanechal jeho dedo. Do toho sa mu pletie práve zmienený red ribbon, ktorý je pre goku len obyčajná smeť až na pár jedincov a ku koncu má problém nájsť posledný a tak sa vydá za vešticou u ktorá mu má údajne vyveštiť kde presne sa nachádza. A na konci znova privolajú draka. Tento raz si goku svoj DB uchmatol aby mu už znova neodletel.
Ako som spomínal toto ma už bavilo viac ako turnaj. Krásne to odsýpalo a ja som sa po celý čas nenudil, ba čo viac vždy som bol po konci prekvapený ako rýchlo tie ep. ubiehali.
Prešli 3 roky a znova tu máme turnaj v poradí už druhy a zároveň siedmi oblúk. Znova sa to zaseklo na niekoľko ep. Ukázalo sa tu zopár nových rivalov. Ale ako predošlí turnaj tak aj tento som nemusel, ale zas skončil s malým prekvapením, ktoré rozbehlo posledné gokovo dobrodružstvo a honbu za DB.
A tu prichádza na scénu kráľ démonov Piccolo a ôsmi oblúk. Znova tá časť deja ktorá ma bavila a odsýpala ako hodinky. Celkovo tu pôjde o posledné vyvolanie draka.
Posledný deviaty oblúk sa zas zameriava na turnaj v poradí už tretí. Mierne mi to vadí, že celý DB sa zakončí ďalším turnajom, ale nijak to nezmením. Goku nám tu vyrástol a je z neho veľký chlap. Tak isto aj všetci ostatný vyrástli a skrásneli, je lepšie slovo ako som chcel dať pôvodne zostarli.
Zámerne som sa snažil čo najmenej spoilerovať aby si to každý užil sám. Ináč ani tak známe a staré anime sa nezaobišlo bez filler ep. celkovo ich zas nebolo tak veľa (21 ep.), takže to nevadí, osobne som ich vynechal, ale keď som si ich tak pre istotu pustil, povedal by som, že ich ani nerozoznám od canon deja.
Postavy sa mi páčili a bola sranda sa pozerať, ako zbytočne prežívajú zápasy v ktorých bojuje goku, s vedomím toho, že on to aj tak prežije, takže nie je dôvod to tak prežívať ako by mal každú chvíľu umrieť.
Ináč musím toto anime pochváliť, keďže neobsahuje žiadne pre nový šónen typické sad backstory ani flashbacky postáv, ktoré by toto anime ešte viac natiahli.
Čo sa týka kresby/animácie, tu by som sa nebál povedať, že väčšina nových anime ju môže závidieť. Síce aj tu sa ukázali statické snímky, ale v tej dobe to bolo bežné, na rozdiel od dnešnej, kedy sa tá kvalita animácia násobne zvýšila, ale aj tak sa stretneme s anime, ktoré pripomínajú skôr PowerPoint prezentáciu ako animáciu. Samozrejme som si ju užíval a na to, že som to sledoval v 480p kvalite musím uznať, že obraz bol hladký a plynulí. A obraz 4:3? jáj slasť, mal som radosť, že som mohol zase pozerať anime v takom prevedení. Jediné mínus vidím v OP/ED ktorý bol na tak dlhú sériu iba jeden.
Nakoniec ako som na začiatku spomenul, je pre mňa DB skvelým anime, ktoré mi prinieslo nový vietor do plachiet a odporučil by som ho každému kto už nemá čo iné pozerať, alebo je sklamaný z nových anime a už ho nebavia. Verte, že toto anime vám dá presne to čo od anime očakávate. Hor sa na DBZ.